Relikwie i Oleje Św Charbela

Relikwie i Olej św Charbela

Nasza parafia posiada relikwie drugiego stopnia oraz oleje św. z Libanu

Relikwie Świętego wystawione są do publicznego oddawania czci na ołtarzu głównym lub bocznym i dostępne dla wszystkich wiernych. Parafia otrzymała relikwie po cudownym uzdrowieniu jakiego doznał chłopiec z naszej parafii.

Olej Świętego Charbela jest pobłogosławiony relikwiarzem pierwszego stopnia świętego w trakcie właściwego nabożeństwa w obrządku maronickim. Olej dotyka kości świętego Charbela i jest relikwią drugiego stopnia. Po zakończeniu  Mszy św. w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca następuje namszczenie przybyłych wiernych tymi olejami.

Po pogrzebie o. Charbela z jego grobu promieniowało niewytłumaczalne światło. Zjawisko to trwało 45 dni i nocy. Z obawy przed profanacją grobu, postanowiono przenieść trumnę z ciałem zmarłego do klasztoru. W czasie przenosin odkryto, że ciało o. Charbela nie było zesztywniałe jak to dzieje się po śmierci, lecz wiotkie jak za życia.

Z ciała emanował też miły zapach oraz wydobywał się płyn ustrojowy z krwią. W dniu 24.07.1927 r. ciało włożono do metalowej trumny i zamknięto w marmurowym grobowcu. Cały czas jednak z ciała wydobywał się płyny ustrojowe z krwią. W roku 1950 wydano kolejne polecenie komisyjnej ekshumacji z uwagi na przecieki płynów z marmurowego sarkofagu.

W obecności ekspertów, stwierdzono brak stężenia pośmiertnego – ciało wyglądało tak jak w chwili śmierci. W dniu 07.08.1952r. ma miejsce ostatnia ekshumacja. Ciało zmarłego zachowywało się jak poprzednio. Płyn ustrojowy wydobywał się nieprzerwanie do 1965 r. – roku, w którym dokonała się beatyfikacja o. Charbela.