Wróć

Kielich Goryczy

Kielich Goryczy

 

       W Niedzielę Palmową w naszej świątyni miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Grupa parafian zaprosiła do wspólnego przeżywania Męki Pańskiej. Wystawiono trzyaktową inscenizację pod tytułem „ Kielich goryczy”. Nie było to jednak tradycyjne przedstawienie sztywno trzymające się scenariusza. Zamierzeniem twórców było zaangażowanie do udziału widzów i sprawienie, aby nikt nie był tylko biernym obserwatorem widowiska, a uczestnikiem, świadkiem wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Obrazy, przedstawiające wizję męki i śmierci, jakiej doznał Jezus podczas modlitwy w Ogrójcu, rozgrywały się w całej naszej świątyni. Zatem każdy uczestnik tego widowiska, mógł poczuć się jego częścią. Doświadczyć groźnego spojrzenia żołnierzy - oprawców, usłyszeć przeszywające krzyki, otrzeć się o Chrystusowy krzyż oblany krwią, przeżyć mękę Jezusa a także włączyć się w ból Matki po stracie jedynego syna - moment ten u wielu wywołał falę łez i współczucia.

Dopełnieniem inscenizacji było pojawienie się prawdziwego Jezusa pośród aktorów i uczestników przeżycia. Kapłan przechodził wśród ludu, trzymając białą Hostię, a wierni mogli wpatrywać się w tego samego Boga, który stał się człowiekiem i umarł za nas na krzyżu, a teraz jest obecny w Najświętszym Saktamencie.

W misteryjnym przeżyciu wzięło udział 40 aktorów. Rolę JEZUSA z niezwykłą pokorą i cierpliwością wcielił się Tomasz Hendrys. Ponadto wystąpili: 

MARYJA- Magdalena Rachel

PIOTR- Przemyslaw Gawiński 

JAN- Kacper Marciniak

JAKUB- Henryk Staszko

PIŁAT- Piotr Soga

KUSICIEL- Tomasz Wawrzyniak 

MARIA MAGDALENA- Małgorzata Poziemba

WERONIKA- Daria Lewicka

SZYMON Z CYRENY- Remigiusz Wróbel 

KAPŁANI WYSOKIEJ RADY: Michał Błażejewski, Tomasz Pniak, Zbigniew Skapski

ŻOŁNIERZ DOWÓDCA- Sebastian Błażejewski 

ŻOŁNIERZE: Stanisław Lorenz, Zdzisław Wawrzyniak, Grzegorz Kula, Leszek Tyra, 

CÓRKA JAIRA- Magdalena Skórecka

SAMOTNOŚĆ – Wiktoria Hełka

NIKODEM- Jakub Grygierzec

PŁACZĄCE NIEWIASTY: Aneta Płóciennik, Alicja Sroka, Paulina Makurat- Pniak, Urszula Świątek, Aleksandra Lorenz

LEKTOR – Sabina Chwał- Barczak

ZŁY ŁOTR - Karol Skąpski

UCZNIOWIE: Marek Musiała, Andrzej Gruszka, Karol Skąpski, Kazimierz Pospiech, Dominik Żłobiński, Dawid Matschay, Sebastian Pniak 

DOBRY ŁOTR – Dawid Matschay

JUDASZ – Karol Skapski

ANIOŁ- Agnieszka Wawrzyniak 

DZIEWCZYNY ZE SCHOLI TAKI DUŻY TAKI MAŁY - Wiktoria Hełka, Agata Papiór, Agata Jerczyńska 

O scenariusz i reżyserię całego przedsięwzięcia zadbali Paweł Adameczek oraz Sabina Chwał - Barczak. 

Za oprawę muzyczną odpowiedzialni byli Zofia Lorenz, Piotr Soga, Stanisław Lorenz, Zdzisław Wawrzyniak, Marcin Musiała, Paweł Adameczek. 

O stroje zadbali Paweł Adameczek oraz Joanna i Mariusz Sadura.

Dekoracje - Paweł Adameczek, Magdalena Stryjak.

Nagłośnienie i oświetlenie - Karol M MUSIC 

 

 

 

 

Galeria zdjęć