Wróć

2021

 2021 

 

 

6. 01 

Ze względu na trwający nadal stan epidemii nie odbył się w naszej parafii tradycyjne Orszak Trzech Króli. 

 

17.02. 

W środę popielcową rozpoczęliśmy okres wielkiego postu, czas przygotowania do najważniejszych Świąt w roku. 

 

13.03. 

Do naszej świątyni parafialnej wróciła z renowacji chrzcielnica. Odrestaurowanie chrzcielnicy miało na celu powrót do jej pierwotnych barw. 

 

21 - 23. 03. 

Od niedzieli do wtorku trwały w naszej wsolono cie rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczył Ksiądz Marek Zawisła z parafii Matki Bożej Różańcowej w Kępnie. Swoje rekolekcje przeżywały również dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, jednakże z powodu zawieszenia zajęć stacjonarnych, odbywały się one zdalnie. Nauki głosił Ksiądz Michał Tomaszewski. 

 

23.03 

Tradycyjna droga krzyżowa ulicami Słupi nie odbyła się z powodu trwającej pandemii Covid- 19

 

25 – 27.03 

W czwartek Mszą Św. o godzinie 7.30 rozpoczęło się nabożeństwo czterdziestogodzinne, które potrwało do soboty 27 marca. Adoracje prowadziły według ustalonego harmonogramu Róże Żywego Różańca.

 

1 – 3. 04 

Triduum Paschalne 

Msza Święta Wielkiego Czwartku rozpoczęła się o godzinie 19.00, zakończyła się osobistą adoracją.  

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się o godzinie 19.00 Drogą Krzyżową, którą poprowadzili lektorzy. Po liturgii i złożeniu Pana Jezusa do grobu, wierni śpiewali Gorzkie Żale. Cała noc trwała adoracja. 

W Wielką sobotę trwała całodniowa adoracja Krzyża oraz Ciała Jezusowego złożonego do grobu. Miało też miejsce tradycyjne święcenie potraw. 

Strażacy ochotnicy z Piasek i Słupi pełniki wartę przy Grobie Pańskim. 

 

4 - 5. 04 

Wielkanoc 

Msza Święta rezurekcyjna odprawiona została w sobotę o godzinie 22.00, po liturgii odbyła się procesja. 

Msze Święte w niedzielę wielkanocną i poniedziałek wielkanocny celebrowane były o godzinie 8.00 i 11.00. 

 

15.04 

Biskup kaliski Damian Bryl przyjął w dniu 15 kwietnia br. rezygnację ks. kanonika Jacka Andrzejczaka, Proboszcza naszej parafii, ze stanowiska dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej. 

Nowym dyrektorem diecezjalnej Caritas został mianowany ks. kanonik Piotr Kowalek, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie.

  

30.04.  

W naszej świątyni pojawiły się nowe konfesjonały. Są to konfesjonały zamknięte, które zapewniają jeszcze większą dyskrecję podczas spowiedzi. Nowe konfesjonały wykonał dla parafii Pan Jan Tomalik. 

 

10 – 14. 05 

W tygodniu poprzedzającym Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzono Dni Krzyżowe. Mszę Święte wieczorne odprawiane były w intencji błagalnej o dobre urodzaje i zachowanie o klęsk żywiołowych. Następnie miały miejsce procesje ulicami Słupi. Ksiądz Proboszcz w asyście Pani Organistki oraz Panów kościelnych udała się do wszystkich wiosek przynależących do parafii i odprawił Msze przy krzyżach oraz kapliczkach. 

 

15.05 

W sobotę w naszej świątyni parafialnej odbyła się I komunia Św. uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi. 

 

19.05. 

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe salki katechetycznej. 

 

24. 05. 

W poniedziałek w miejscowości Stogniew miało miejsce poświęcenie odnowionej kapliczki Matki Bożej. W wydarzeniu tym wzięli udział mieszkańcy całej parafii, którzy na to wydarzenie dotarli na rowerach. 

 

3.06 

Uroczystość Bożego Ciała. 

Odprawiono Msze Święte o godzinie 8.00, 10.00 oraz 11.00 po ostatniej Mszy Świętej odbyła się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy. W tym roku ołtarze przygotowali ministranci, KGW Słupia, OSP Piaski, lektorzy. W procesji wzięła udział Młodzieżowa Orkiestra dęta ze Słupi. 

 

6.06 

Pierwsza Komunia Św. 

Na Mszy Św. o godzinie 11.00 sakrament Eucharystii przyjęło 18 dzieci. 

 

10. 06 

Po Mszy Św. na zakończenie Oktawy Bożego Ciała pożegnaliśmy Ks. Michała Tomaszewskiego, który pracując w Ośrodku Caritas znajdującym się na terenie Słupi, pomagał w naszej parafii. 

 

12.06 

Parafialny Dzień Chorego 

Uroczysta Eucharystia z udzielaniem sakramentu chorych odbyła się w Sali OSP Słupia. Po Mszy Świętej miało miejsce wspólne spotkanie przy stole.

O przygotowanie poczęstunku zadbały panie z Parafialnego Zespołu Charytatywnego. 

 

13.06 

W niedzielę dzieci pierwszokomunijne udały się na wycieczkę rowerową do sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie. 

 

4.07 

109 rocznica konsekracji Kościoła 

Odprawiono Mszę Świętą o godzinie 11.00, po której nastąpiła uroczysta procesja wokół świątyni. 

 

31.07 

W naszym kościele pojawiły się witraże. Sześć okiem w nawie głównej zyskało nowe oblicze. Zostały przyozdobione wizerunkami świętych i błogosławionych. W oknach pojawiły się św Katarzyna Aleksandryjska, św. Siostra Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II, św. Krzysztof, św. Jacek Odrowąż, bł. Jerzy Popiełuszko. Fundatorami witraży byli Państwo Gabriela i Jacek Jerczyńscy, Pani Helena Pawlak, Państwo Kornelia i Krzysztof Skiba, Państwo Małgorzata i Zdzisław Wawrzyniak, Państwo Jolanta i Zbigniew Skiba oraz Państwo Dorota i Michał Błażejewski.

 

1.08 

Odpust parafialny ku czci Przemienienia Pańskiego. 

Sumie odpustowej przewodniczył Ksiądz Janusz Steć, Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. 

 

5. 09 

Na Mszy Świętej o godzinie 11.00 rolnicy, ogrodnicy, sadownicy z terenu całej parafii dziękowali za tegoroczne plony. Podczas Eucharystii przedstawiciele poszczególnych wsi złożyli wieńce dożynkowe. 

 

11.09 

W sobotni poranek odbyła się I parafialna piesza pielgrzymka do sanktuarium Maryjnego w Grębaninie. Tam u stóp Matki Bożej Grębanińskiej zawierzyliśmy naszą parafię, wszystkie rodziny, dzieci, młodzież, seniorów.

 

1-31. 10 

W naszym kościele odbywały się codzienne nabożeństwa różańcowe. Każdego dnia rozważania przygotowywane były przez różne grupy duszpasterskie, ministrantów, lektorów, dzieci ze scholi, przedstawicieli Bractwa Przemienienia Pańskiego, Róż Żywego Różańca, dzieci szkolne, młodzież.

 

21. 10 

Odbyła się wycieczko – pielgrzymka służby liturgicznej. Dzieci i młodzież wraz z Ks. Proboszczem i opiekunami udali się do Torunia. 

 

25. 10 

Grupa parafian wraz z Ks. Proboszczem udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

31. 10 

Nasza parafia włączając się w akcję „Holy wins” – Święty zwycięża, zorganizowała I bal Wszystkich Świętych. Po wspólnej modlitwie różańcowej, która odbyła się w kościele, kolorowy korowód świętych udał się na salę wiejską, gdzie miała miejsce wspaniała zabawa z animatorem oraz poczęstunek. 

 

1.11 

Uroczystość Wszystkich Świętych. 

Odprawiono Msze Święte o godzinie 8.00 i 11.00. Ostatnia z procesją na cmentarz parafialny z modlitwą za zmarłych. 

 

25 - 26. 11. 

Odbyła się dwudniowa pielgrzymka do Krakowa i Wadowic. Owocem tego wyjazdu były relikwie św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, które zostały przywiezione do parafii 

 

2.12 

Rozpoczęcie nowego roku liturgicznego. 

Na mszach świętych o 8.00 i 11.00 rozpoczęto nowy rok kościelny. 

 

???

Na Mszy Świętej o godzinie 11.00 miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny Kowalskiej. 

 

9.12. 

W miejscowości Piaski miało miejsce poświęcenia odnowionego krzyża przydrożnego. 

 

28.11 - 22.12 

Codziennie o godzinie 18.00 odbywały się Msze Święte Roratnie, podczas których dzieci losowały figurkę Maryi. Ogłoszony również został konkurs rodzinny, na stroik bożonarodzeniowy. 

 

9-11.12 

Rekolekcje adwentowe trwały od niedzieli do wtorku. Przewodniczył im Ksiądz Rafał Siwek, wikariusz z parafii p. w Matki Bożej Różańcowej w Kępnie.   

 

15.12.

Bp kaliski Damian Bryl wręczył dekrety, które upoważniają do pełnienia misji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. W gronie szafarzy znalazł się również Pan Paweł Adameczek, nasz parafianin.

 

24-26. 12 

Boże Narodzenie

Msze Święte pasterskie odprawiono o godzinie 20.00 ze szczególnym udziałem dzieci i seniorów oraz o godzinie 24.00. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego oraz we wspomnienie św. Szczepana Eucharystia sprawowana była o godzinie 8.00 i 11.00. 

 

31.12 

Podczas Mszy Świętej o godz. 16.30 zakończona rok kalendarzowy. 

 

Galeria zdjęć