Wróć

2020

  2020  

 

 

5. 01. 

O godzinie 15.00 odbyło się w kościele tradycyjne spotkanie kolędowe. Program artystyczny, bogato kraszony kolędami, przygotowały dzieci z miejscowej szkoły pod opieką Pani Bożeny Pośpiech – katechetki. Wystąpili również uczniowie Pana Antoniego Janaszewskiego, grając kolędy i pastorałki na instrumentach. 

 

6. 01. 

II Parafialny Orszak Trzech Króli

Po Mszy Świętej o godzinie 11.00 z kolędą na ustach wyruszył orszak ulicami naszej parafii. Kolędowaliśmy wspólnie z dziećmi z parafii, a następnie miało miejsce rozwiązanie adwentowego konkursu rodzinnego na najpiękniejszą choinkę bożonarodzeniową oraz wręczenie nagród. 

 

27.01. 

W poniedziałek gościliśmy w naszej parafii Ks. Mateusza Puchałę oraz dziennikarzy z Radia Rodzina i Telewizji Dom Józefa. Z naszego kościoła transmitowana była Msza Święta na żywo, a także powstała reportaż o naszej wspólnocie parafialnej pod tytułem „Mój Wieczernik” 

 

28 – 31. 01 

W czasie ferii zimowych grupa ministrantów pod opieką Ks. Proboszcza oraz opiekunów udała się na narty do Szczawnicy. Młodzież spędziła 5 dni aktywnie wypoczywając, a jednocześnie pogłębiając swoje relacje z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. 

 

23. 02 

Parafianin Józef Wróbel obchodził setną rocznicę urodzin. W jego intencji została odprawiona Msza Święta o godzinie 11.00. Dostojny Jubilat wraz z rodziną uczestniczył w Eucharystii. 

 

26.02 

Rozpoczął się Wielki Post – czas przygotowania do najważniejszych świąt w roku. W naszej parafii zaplanowano szereg działań ewangelizacyjnych na czas jego trwania. Biblijne czwartki dla dzieci, rekolekcje, aktywny udział w nabożeństwach pasyjnych. 

 

27. 02 

W naszej wspólnocie gościł Ksiądz Biskup Łukasza Buzun, który udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii. Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło 100 osób. 

 

7. 03. 

Zorganizowano parafialne obchody Dnia Kobiet. Odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji pań z parafii, a następnie miało miejsce spotkanie przy wspólnym stole. Poczęstunek zorganizowano w Ośrodku Caritas w Słupi. W organizacji spotkania pomogli druhowie OSP Słupia oraz Panie z Parafialnego Zespołu Charytatywnego. 

 

13.03  

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem wprowadzono szereg obostrzeń, mających ograniczyć transmisję wirusa, ograniczono liczbę osób przebywających w świątyni, wprowadzono zakaz przyjmowania Komunii Świętej bezpośrednio do ust, udzielono dyspensy od udziału w niedzielnej Eucharystii. 

Od 14.03 w naszej parafii zaczęły się internetowe transmisje Mszy Świętej. 

Wprowadzono codzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Każdego dnia o godzinie 8.00 Ks. Proboszcz odmawiał różaniec, o godzinie 15.00 modlił się Koronką do Miłosierdzia Bożego. 

 

Rekolekcje wielkopostne z powodu ograniczeń wywołanych Wirusem Covid -19 nie odbyły się.  

 

27.03 

Z powodu ograniczeń spowodowanych rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, nie odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Drogę Krzyżową z kościoła transmitowano, zaś rozważania przygotowała Panie Helena Pawlak, Bożena Pospiech i Urszula Gruszka. 

 

26 – 28. 03 

W czwartek Mszą Św. o godzinie 7.30 rozpoczęło się nabożeństwo czterdziestogodzinne, które potrwało do soboty 28 marca. Adoracje prowadziły według ustalonego harmonogramu Róże Żywego Różańca.

 

9 – 11.04 

Triduum Paschalne inne niż zwykle. 

Wzrastająca ilość zakażeń spowodowała kolejne obostrzenia. Ilość wiernych podczas celebracji Liturgii Triduum Paschalnego nie mogła przekraczać 5 osób. W każdym dniu prowadzone były transmisje na żywo Mszy Świętej, nabożeństwa wielkopiątkowego i Drogi Krzyżowej. Indywidualna adoracja krzyża miała miejsce, jednak w zmienionej formie. Nie odbyło się również tradycyjne święcenie potraw. 

 

12 – 13. 04 

Wielkanoc 

Msza Święta rezurekcyjna odprawiona została w sobotę o godzinie 20.00, po liturgii nie było tradycyjnej procesji, a jedynie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.  

Msze Święte w niedzielę wielkanocną i poniedziałek wielkanocny celebrowane były o godzinie 8.00 i 11.00. Liturgia odbywała się przy ograniczeniu liczby wiernych do 5 osób. Codziennie prowadzono transmisje internetowe.

 

13. 05. 

Odbyło się pierwsze Nabożeństwo Fatimskie i procesja z figurą Matki Bożej Fatmiskiej. 

W okresie od maja do października 13- ego każdego miesiąca będą odbywać się nabożeństwa z procesją. Od listopada do kwietnia będzie odmawiany różaniec fatimski. 

  

17. 05. 

Na Mszy Świętej o godzinie 11.00 uczciliśmy setną rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II. Oprócz inscenizacji, podczas której wspominano wielkiego Polaka, rozstrzygnięto również Konkurs Plastyczny ogłoszony z okazji rocznicy urodzin Papieża Polaka. 

 

18 -22. 05 

W miesiącu maju poluzowano obostrzenia, dlatego w tygodniu poprzedzającym Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzono Dni Krzyżowe. Mszę Święte wieczorne odprawiane były w intencji błagalnej o dobre urodzaje i zachowanie o klęsk żywiołowych. Następnie miały miejsce procesje ulicami Słupi. Ksiądz Proboszcz w asyście Pani Organistki oraz Panów kościelnych udała się do wszystkich wiosek przynależących do parafii i odprawił Msze przy krzyżach oraz kapliczkach. 

 

7. 06 

Pierwsza Komunia Święta. 

Po raz pierwszy w pełni uczestniczyło w Eucharystii 25 dzieci. 

 

11. 06 

Uroczystość Bożego Ciała. 

Odprawiono Msze Święte o godzinie 8.00, 10.00 oraz 11.00 po ostatniej Mszy Świętej odbyła się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy. W tym roku ołtarze przygotowali pracownicy Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, młodzież, zespól „Słupianie”, druhowie OSP Słupia. W procesji wzięła udział orkiestra dęta. 

 

5. 07 

108 rocznica konsekracji Kościoła 

Odprawiono Mszę Świętą o godzinie 11.00, po której nastąpiła uroczysta procesja wokół świątyni. 

 

2. 08 

Odpust parafialny ku czci Przemienienia Pańskiego. 

Sumie odpustowej przewodniczył Ksiądz Michał Wysota, kapłan pochodzący z naszej parafii. 

 

7. 08 

Rozpoczął się generalny remont dachu naszego kościoła parafialnego. 

 

30. 08  

Na Mszy Świętej o godzinie 11.00 rolnicy, ogrodnicy, sadownicy z terenu całej parafii dziękowali za tegoroczne plony. Podczas Eucharystii przedstawiciele poszczególnych wsi złożyli wieńce dożynkowe. 

 

8. 09. 

W uroczystość NNMP została poświęcona odrestaurowana kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdująca się przy drodze krajowej nr 11. Poświecenia dokonał Ks. Proboszcz w towarzystwie parafian oraz rodzin, które zaangażowały się w renowację. ( Państwo Jolanta i Zbigniew Skiba, Kornelia i Krzysztof Skiba.)

 

10. 09 

Rozpoczęto malowanie ścian naszej świątyni parafialnej i odnawianie malowideł ściennych. 

 

2. 10

Parafialny Dzień Chorego tradycyjnie obchodzimy w sobotę po Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego, jednak z powodu epidemii została odłożona i odbyła się w październiku. 

Uroczysta Eucharystia z udzielaniem sakramentu chorych odbyła się w Sali OSP Słupia. Po Mszy Świętej miało miejsce wspólne spotkanie przy stole.

O przygotowanie poczęstunku zadbały panie z Parafialnego Zespołu Charytatywnego. 

 

1-31. 10 

W naszym kościele odbywały się codzienne nabożeństwa różańcowe. Każdego dnia rozważania przygotowywane były przez różne grupy duszpasterskie, ministrantów, lektorów, dzieci ze scholi, przedstawicieli Bractwa Przemienienia Pańskiego, Róż Żywego Różańca, dzieci szkolne, młodzież.

 

1.11 

Uroczystość Wszystkich Świętych. Ze względu na trwającą pandemię nie było procesji na cmentarz. W tym dniu nie można było nawiedzać cmentarzy. 

Odprawiono Msze Święte o godzinie 8.00 i 11.00. Ostatnia była transmitowana. 

 

1.11. 

W tym roku a dokładniej 1 listopada przypadła 150 Rocznica powstania naszej świątyni.

W związku z Jubileuszem prowadzona była akcja "150 lat Naszej Świątyni", w której to parafianie i nie tylko dzielili sie z nami wspomnieniami i przesyłali zrobione skany lub zdjęcia fotografii naszego kościoła. 

Publikacja przesłanych zdjęć pojawiła się na stronie internetowej parafii.

 

7.11.  

Zakończono restaurację posadzki w kościele. 

 

15. 11. 

Ks. Proboszcz ogłosił III edycję konkursu rodzinnego. Tym razem należało wykonać kalendarz adwentowy. Prace konkursowe muszą dotrzeć do kościoła do soboty 28 listopada.

 

29.11  

Rozpoczęcie nowego roku liturgicznego. 

Na mszach świętych o 8.00 i 11.00 rozpoczęto nowy rok kościelny. Miało również miejsce rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu „ Najpiękniejszy kalendarz adwentowy” 

 

3-22.12 

Codziennie o godzinie 18.00 odbywały się Msze Święte Roratnie, podczas których dzieci losowały figurkę Maryi. 

 

9-11.12 

Rekolekcje adwentowe miały miejsce od niedzieli do wtorku. Przewodniczył im Ksiądz Damian Weiss, wikariusz w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W rozpoczynającym się Roku św. Józefa, przybliżał życie Patrona naszej diecezji. 

 

24-26. 12 

Boże Narodzenie

Msze Święte pasterskie odprawiono o godzinie 20.00 ze szczególnym udziałem dzieci i seniorów oraz o godzinie 24.00. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego oraz we wspomnienie św. Szczepana Eucharystia sprawowana była o godzinie 8.00 i 11.00. 

 

27. 12. 

W niedzielę o godzinie 16.00 w kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek, który przygotowała Schola „Taki duży, taki mały” wraz z Paniami Justyną Skąpską i Pauliną Makurat – Pniak. 

 

31.12 

Podczas Mszy Świętej o godz. 16.30 zakończono rok kalendarzowy. 

 

Galeria zdjęć