Wróć

2019

  2019 

 

 

6.01.

I Parafialny Orszak Trzech Króli

Po Mszy Świętej o godzinie 11.00 z kolędą na ustach wyruszył orszak ulicami naszej parafii. Kolędowaliśmy wspólnie z dziećmi z parafii, a następnie miało miejsce rozwiązanie adwentowego konkursu rodzinnego na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową oraz wręczenie nagród. 

 

22.01.

W czasie ferii zimowych grupa ministrantów pod opieką Ks. Proboszcza oraz opiekunów udała się na narty do Szczawnicy. Młodzież spędziła 5 dni aktywnie wypoczywając, a jednocześnie pogłębiając swoje relacje z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. 

 

6.03. 

Rozpoczął się Wielki Post – czas przygotowania do najważniejszych świąt w roku 

 

6.03. – 11.04. 

Czwartkowe spotkania ze Słowem Bożym. 

W każdy czwartek Wielkiego Postu odbywały się biblijne spotkania dla dzieci z parafii, podczas których rozważano Słowo Boże. W spotkaniach uczestniczyli specjalni goście. Przybyli ks. Mateusz Puchała Dyrektor, Radia Rodzina, Ks. Krzysztof Jakubowski, Ks. Wojciech Deresiński, Ks. Michał Słotwiński. 

 

9.03. 

Zorganizowano parafialne obchody Dnia Kobiet. Odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji pań z parafii, a następnie miało miejsce spotkanie przy wspólnym stole. Poczęstunek zorganizowano w Sali Wiejskiej w Piaskach. W organizacji spotkania pomogli druhowie OSP Piaski oraz członkinie KGW w Piaskach.  

 

31. 03. -2.04.

Od niedzieli do wtorku trwały rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczył ojciec Jakub Giza. Swoje rekolekcje przeżywały również dzieci z miejscowej szkoły podstawowej. Rozważania rekolekcyjne zakończyły w środę. 

 

11-13.04. 

W czwartek Mszą Św. o godzinie 7.30 rozpoczęło się nabożeństwo czterdziestogodzinne, które potrwało do soboty 13 kwietnia. Adoracje prowadziły według ustalonego harmonogramu Róże Żywego Różańca.

 

12.04. 

Zorganizowana została II Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Rozważania przygotowała Parafianka Helena Pawlak. W organizację włączyli się strażacy ochotnicy z Piasek i Słupi. Druhowie czuwali również nad bezpieczeństwem licznie zgromadzonych uczestników. 

 

17.04.  

Misterium Męki Pańskiej 

Dzieci i młodzież z naszej parafii pod opieką Pani Pauliny Makurat – Pniak wystawiły Misterium Męki Pańskiej. Widowisko miało miejsce na tarasie zabytkowego pałacu hrabiego Szembeka, który znajduje się na terenie Słupi. 

 

18- 20. 04  

Triduum Paschalne 

Msza Święta Wielkiego Czwartku rozpoczęła się o godzinie 19.00, zakończyła się osobistą adoracją.  

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się o godzinie 19.00 Drogą Krzyżową, którą poprowadzili lektorzy. Po liturgii i złożeniu Pana Jezusa do grobu, wierni śpiewali Gorzkie Żale. Cała noc trwała adoracja. 

W Wielką sobotę trwała całodniowa adoracja Krzyża oraz Ciała Jezusowego złożonego do grobu. Miało też miejsce tradycyjne święcenie potraw. 

Strażacy ochotnicy z Piasek i Słupi pełniki wartę przy Grobie Pańskim. 

 

21-22.04 

Wielkanoc 

Msza Święta rezurekcyjna odprawiona została w sobotę o godzinie 22.00, po liturgii odbyła się procesja wokół kościoła 

Msze Święte w niedzielę wielkanocną i poniedziałek wielkanocny celebrowane były o godzinie 8.00 i 11.00. 

 

27 – 31.05

W tygodniu poprzedzającym Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzono Dni Krzyżowe. Mszę Święte wieczorne odprawiane były w intencji błagalnej o dobre urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych. Następnie miały miejsce procesje ulicami Słupi. Ksiądz Proboszcz w asyście Pani Organistki oraz Panów kościelnych udał się do wszystkich wiosek przynależących do parafii i odprawił Msze przy krzyżach oraz kapliczkach. 

 

20.06

Uroczystość Bożego Ciała. 

Odprawiona Msze Święte o godzinie 8.00, 10.00 oraz 14.00 po ostatniej Mszy Świętej odbyła się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy. W tym roku ołtarze przygotowali mieszkańcy Piasek, Młynarki, Zmyślonej Słupskiej oraz Kuźnicy Słupskiej. W procesji wzięła udział orkiestra dęta. 

 

29.06

Parafialny Dzień Chorego 

Uroczysta Eucharystia z udzielaniem sakramentu chorych odbyła się w Sali OSP Słupia. Po Mszy Świętej miało miejsce wspólne spotkanie przy stole.

O przygotowanie poczęstunku zadbały panie z Parafialnego Zespołu Charytatywnego.

 

7.07 

107 rocznica konsekracji Kościoła 

Odprawiono Mszę Świętą o godzinie 11.00, po której nastąpiła uroczysta procesja wokół świątyni. 

 

4.08. 

Odpust parafialny ku czci Przemienienia Pańskiego. 

Sumie odpustowej przewodniczył Ksiądz Marek Bator, Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. 

 

25.08. 

Na Mszy Świętej o godzinie 11.00 rolnicy, ogrodnicy, sadownicy z terenu całej parafii dziękowali za tegoroczne plony. Podczas Eucharystii przedstawiciele poszczególnych wsi złożyli wieńce dożynkowe. 

 

1.09. 

Na Mszy Świętej o godzinie 11. 00 miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii św. Charbela. Relikwie wprowadził 7 letni Alan Glomb, który rok wcześniej uległ poważnemu wypadkowi, jednak został cudownie uzdrowiony, przez wstawiennictwo św. Charbela. Świadectwo uzdrowienia przedstawiła mama Alana – Urszula Glomb. 

 

1-31.10. 

Wraz z nastaniem października rozpoczęto nabożeństwa różańcowe. Dzieci z parafii przygotowały piękny Różaniec Misyjny. Każdego dnia rozważania przygotowywane były przez różne grupy duszpasterskie, ministrantów, lektorów, dzieci ze scholi, przedstawicieli Bractwa Przemienienia Pańskiego, Róż Żywego Różańca, dzieci szkolne, młodzież.

 

7. 10.

Rozpoczęto odprawiania Mszy Św. z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała przez wstawiennictwo św. Charbela. Po Eucharystii nastąpiło namaszczenie olejami św. Charbela oraz adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona błogosławieństwem lurdzkim. 

Msze te będą celebrowane w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. 

 

15.10 

Rozpoczęto generalny remont organ kościelnych. 

 

24.10 

Schola „ Taki duży, taki mały” reprezentowała naszą parafię na Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej, który odbył się w Przygodzicach. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała również solistka Zofia Lorenz. 

 

25. 10 

Zakończono budowę parkanu na cmentarzu parafialnym. 

 

1.11 

Uroczystość Wszystkich Świętych.   

Odprawiono Msze Święte o godzinie 8.00 i 10.00 i 11.00 Ostatnia odprawiona była na cmentarzu i połączona była z procesją i modlitwą za zmarłych. 

 

2.11 

W Dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych po ostatniej Mszy Świętej miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za dusze w czyśćcu cierpiące. Modlitwę prowadziła młodzież wraz ze schola parafialną. 

 

16.11 

Ministranci wraz z Ks. Proboszczem i opiekunami wzięli udział w wycieczce do Olsztyna oraz do Częstochowy na Jasną Górę. 

 

1.12 

Rozpoczęcie nowego roku liturgicznego. 

Na mszach świętych o 8.00 i 11.00 rozpoczęto nowy rok kościelny. Poświęcono również opłatki na stół wigilijny. 

 

2 - 22.12 

Codziennie o godzinie 18.00 odbywały się Msze Święte Roratnie, podczas których dzieci losowały figurkę Maryi oraz drobne upominki. Ogłoszono również II edycję Rodzinnego Konkursu Bożonarodzeniowego. W tym roku należało wykonań choinkę mającą minimum 100 cm.  

  

14 - 17. 12 

Rekolekcje adwentowe miały miejsce od soboty do wtorku. Przewodniczył im Ksiądz Mateusz Puchała, Dyrektor Radia Rodzina. 

 

15. 12 

W Sali Wiejskiej odbyło się wigilijne spotkanie seniorów i osób samotnych. W przygotowaniu spotkania uczestniczyły Panie z Zespołu Charytatywnego działającego przy parafii o raz członkowie miejscowej OSP. 

 

22.12 

Parafianka Franciszka Kośmider obchodziła setną rocznicę urodzin. W jej intencji została odprawiona Msza Święta o godzinie 11.00. Ks. Proboszcz udała się z życzeniami do najstarszej mieszkanki naszej parafii. 

 

24-26. 12 

Boże Narodzenie

Msze Święte pasterskie odprawiono o godzinie 20.00 ze szczególnym udziałem dzieci i seniorów oraz o godzinie 24.00. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego oraz we wspomnienie św. Szczepana Eucharystia sprawowana była o godzinie 8.00 i 11.00. 

 

26.12. 

W Sali Osp odbyły się jasełka „1 : 0 dla nieba”, które wraz z Paniami Paulinę Makurat – Pniak oraz Justynę Skąpską wystawiła młodzież przygotowująca się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, także dzieci ze scholi parafialnej. 

 

31.12 

Podczas Mszy Świętej o godz. 16.30 zakończona rok kalendarzowy. 

Galeria zdjęć